Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 17 października 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Najnowsze zalecenia dotyczące długości igieł do penów
źródło: oprac. własne, dodano: 29 sierpnia 2019 r.

Najnowsze zalecenia dotyczące długości igieł do penówWedług najnowszych zaleceń lekarzy specjalistów wprowadzona prostopadle igła o długości 4 mm jest wystarczające długa, aby dotrzeć do tkanki podskórnej, przy bardzo niewielkim ryzyku wykonania iniekcji domięśniowej lub śródskórnej. Igłę 4 mm uważa się za najbezpieczniejszą igłę do wstrzykiwaczy dla dorosłych i dzieci, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie etniczne i BMI.

Wykład na temat "Międzynarodowe zalecenia dotyczące techniki podskórnego podawania insuliny" wygłosiła prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot podczas majowego XX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Lublinie.

Igły 4 mm można bezpiecznie i skutecznie stosować też u pacjentów otyłych. Są one preferowane, choć dopuszcza się również stosowanie igieł o długości 5 mm. Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były igły o długości 12 mm, później korzystało się z żółtych ósemek. Wiele osób do dzisiaj wykonuje zastrzyki przy użyciu 8 mm igieł, podczas gdy są one aż dwukrotnie za długie niż to jest wymagane. W przedstawionym podczas wykładu zestawieniu wynika, że aż 66% iniekcji igłami 8 mm pod kątem prostym wykonywane jest domięśniowo - co jest ewidentnym błędem i może prowadzić do nieprawidłowego wchłaniania insuliny i złych wartości poziomów cukru we krwi.

Wkłucie przy pomocy igły 4 mm należy wykonać prostopadle (pod kątem 90 stopni do powierzchni skóry), nie pod mniejszym kątem, bez względu na to, czy fałd skórny jest uniesiony. U małych dzieci (do 6. roku życia) i bardzo szczupłych dorosłych należy unieść fałd skóry i wprowadzić do niego igłę 4 mm pod kątem prostym. Zastosowanie igieł 4 mm u pozostałych pacjentów nie wymaga unoszenia fałdu skóry.

U dzieci powyżej 6. roku życia można - zamiast iniekcji w fałd skóry - wykonać wkłucie pod kątek 45 stopni przy użyciu igły 6 mm, ponieważ faktyczna głębokość wkłucia wynosi wtedy około 4 mm.

Wkłucie w ramię przy użyciu igły powyżej 6 mm wymaga uniesienia fałdu skóry, przez co musi jej wykonać osoba trzecia.

Podczas wykonywania iniekcji należy unikać powstania wgłębienia w skórze, ponieważ może to spowodować zbyt głębokie wkłucie i wprowadzenie substancji do mięśnia.

Najnowsze zalecenia dotyczące długości igieł do penów

Podawanie insuliny w ciąży

Brzuch jest bezpiecznym miejsce podania insuliny w ciąży. Z uwagi na zmniejszenie grubości tkanki tłuszczowej w wyniku powiększenia macicy, kobiety ciężarne (bez względu na typ cukrzycy) powinny używać igieł do wstrzykiwaczy o długości 4 mm.
  • Pierwszy trymestr: nie ma konieczności zmiany miejsca ani techniki podawania insuliny.
  • Drugi trymestr: insulinę można wstrzykiwać w boczne ściany brzucha, unikając obszarów tkanki podskórnej otaczającej płód.
  • Trzeci trymestr: insulinę można wstrzykiwać w brzuch, pod warunkiem uniesienia fałdu skóry. W przypadku obaw pacjentka może też wstrzykiwać insulinę w uda, ramię lub boczne ściany brzucha.
Uwagi ogólne dotyczące podawania insuliny

Przed wykonaniem wkłucia pacjent powinien ocenić miejsce wkłucia. Iniekcje należy wykonywać czystymi rękami, w przygotowane i czyste miejsce na skórze.

Jeżeli miejsce wkłucia jest zabrudzone lub pacjent znajduje się w otoczeniu, w którym łatwo o infekcję (np. w szpitalu lub domu opieki), należy to miejsce zdezynfekować. Jeżeli do dezynfekcji użyto alkoholu, przed wykonaniem iniekcji należy odczekać aż skóra całkowicie wyschnie.

Poza szpitalem i domem opieki nie ma zazwyczaj konieczności dezynfekcji miejsca wkłucia.

Nie należy wykonywać wkłucia w miejsca z lipohipertrofią, stanem zapalnym, obrzękiem, owrzodzeniem lub objęte zakażeniem.

Najnowsze zalecenia dotyczące długości igieł do penów


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~jowita  IP: 89.69.81.xxx(2019-09-02 15:41:18)
Tak się składa, że igły 8 mm są najlepsze i niezawodne. Akurat 4mm to po prostu lipa, jakieś nieporozumienie ale już rozpoczęła się kampania MAXYMALIZACJI zysków producentów. Igły 4 mm zatykają się i są bardziej bolesne. Zbyt płytkie wszczyknięcie powoduje silny BÓL. Nigdy nie kupię 4 tylko 8 są ok.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - O cukrzycy: Najnowsze zalecenia dotyczące długości igieł do penów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Igły Insupen
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 16 października 2019 r.

Zadaj pytanie on-line