Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Rozpoczyna działalność Koalicja Serce dla cukrzycy

źródło: komunikat prasowy, dodano: 21 maja 2019 r.

Serce dla CukrzycyKoalicja Serce dla cukrzycy rozpoczęła działania mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z cukrzycą i powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do roku 2030 zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy nawet o 100%. Najczęstszymi powikłaniami cukrzycy są problemy sercowo-naczyniowe. Pacjenci z takimi powikłaniami stanowią około 80% wszystkich chorych z cukrzycą.

Głównym powodem tego stanu rzeczy jest zbyt mała wiedza pacjentów na temat cukrzycy i jej powikłań oraz brak dostępu do kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentami diabetologicznymi. Dlatego wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych Polska Unia Organizacji Pacjentów powołała Koalicję Serce dla Cukrzycy.

Powołana została również Grupa Sterująca mającą na celu wspólne wypracowanie rekomendacji w zakresie właściwej opieki zapobiegającej i łagodzącej powikłania sercowo-naczyniowe cukrzycy. Zalecenia w tym zakresie zaprezentowane będą jeszcze przed wakacjami na łamach raportu "Rekomendacje w zakresie skutecznego zapobiegania i leczenia powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy".

Cały obszar związany z profilaktyką i leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań wymaga podjęcia wielu działań systemowych, w tym uwzględnienia perspektywy pacjenta. Koalicja jako merytoryczny partner administracji chce stanowić ciało doradcze w tym zakresie - mówi Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów.

Nadrzędnym celem działań Koalicji Serce dla Cukrzycy jest poprawa jakości i długości życia pacjentów diabetologicznych z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Wspólnie realizowane są działania mające na celu poprawę sytuacji pacjentów poprzez kształtowanie przyjaznego chorym systemu ochrony zdrowia, budowanie świadomości w obszarze występowania cukrzycy oraz powikłań sercowo-naczyniowych - promocja profilaktyki pierwotnej i wtórnej, integracja pacjentów na poziomie ogólnopolskim i lokalnym, edukacja w zakresie diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, czy wsparcia psychologicznego oraz współpraca z ekspertami, partnerami społecznymi i decydentami.

Serce dla Cukrzycy

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Anna Śliwińska podkreśla - pacjent lepiej wyedukowany w obszarze cukrzycy ma znacznie lepsze rokowania, a jego terapia jest bardziej efektywna klinicznie i kosztowo. Jednocześnie warto inwestować w nowoczesne terapie i patrzeć na leczenie cukrzycy całościowo, ponieważ odpowiednie leczenie cukrzycy redukuje występowanie powikłań i zmniejsza koszty opieki nad pacjentem.

Urszula Jaworska, Prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej, przekonuje, jak ważne są rozwiązania systemowe w tym obszarze - koordynuję prace nad stworzeniem modelu opieki koordynowanej w cukrzycy, która zapewni docelowo kompleksową opiekę chorym. Trwają prace przygotowawcze i szeroko zakrojone badania i analizy, których wyniki przedstawimy szerokiej opinii publicznej już we wrześniu.

Obecnie trwa badanie ankietowe kierowane do osób chorujących na cukrzycę i ich opiekunów oraz konsultantów i ekspertów w zakresie leczenia cukrzycy oraz ochrony zdrowia w Polsce. Ankieta pozwoli poznać potrzeby i oczekiwania co do standardu leczenia cukrzycy i jej powikłań. Wnioski posłużą do opracowania rekomendacji zmian w organizacji opieki nad chorymi na cukrzycę w Polsce. Ankieta pacjencka jest dostępna jest tutaj.

Koalicję współtworzą przedstawiciele środowiska pacjentów:
 • Polskiej Unii Organizacji Pacjentów,
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
 • Fundacja Urszuli Jaworskiej,
 • Instytut Człowieka Świadomego,
 • Fundacja Diabeciaki,
 • Fundacja Wygrajmy Zdrowie.
we współpracy z organizacjami pacjentów kardiologicznych m.in.:
 • Stowarzyszeniem Osób z Hiperlipidemią Rodzinną,
 • Polskim Stowarzyszeniem Osób z Niewydolnością Serca.
W czerwcu odbędzie się debata pacjentów i ekspertów dotycząca dalszych działań systemowych i interwencyjnych w celu poprawy sytuacji w obszarze cukrzycy i jej powikłań. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Unii Organizacji Pacjentów https://www.obywateledlazdrowia.pl oraz na dedykowanym akcji Fanpage facebook.com/SerceDlaCukrzycy/

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Rozpoczyna działalność Koalicja Serce dla cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Reducan Diabet
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 26 maja 2020 r.

Zadaj pytanie on-line