Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Niedziela, 26 maja 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Artykuły

Michał Piela: Cukrzyca nie przeszkadza mi w pracy zawodowej
źródło: opracowanie własne, dodano: 26 czerwca 2018 r.

Z Michałem Pielą, aktorem telewizyjnym i teatralnym, znanym z roli aspiranta Nocula w serialu Ojciec Mateusz rozmawiał Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org.

Jerzy Magiera: W jaki sposób dowiedział się Pan o cukrzycy typu 2? Czy coś Pana zaniepokoiło?

Michał Piela: Przede wszystkim pojawiły się u mnie zasłabnięcia, częste drzemki w ciągu dnia, nie mogłem skupić się i miałem wzmożone pragnienie. Zbadałem sobie poziom cukru we krwi i okazało się, że mam cukrzycę typu 2.

Michał Piela

Czy słyszał Pan wcześniej o cukrzycy? Czy spotkał się Pan z tą chorobą u innych?

W mojej rodzinie niestety kilka osób choruje na cukrzycę. Moja babcia miała cukrzycę insulinozależną, mój ojciec ma cukrzycę typu 2, mój wujek też ma cukrzycę, więc nie jest to dla mnie nowość.

Choruje Pan na cukrzycę typu 2 od 3 lat. Czy cukrzyca zmieniła jakoś Pana życie?

Tak, na pewno. Zwracam uwagę na to co jem, co piję. Unikam napojów gazowanych, zazwyczaj nie piję soków, a jeśli to naturalne, wyciskane. Częściej wybieram wodę, herbatę i kawę i Przestałem słodzić napoje. Jem więcej warzyw i owoców czyli to co każdy cukrzyk powinien stosować.

Co, dla Pana, jest najtrudniejsze w terapii cukrzycy?

Ja mam na tyle ustabilizowany poziom cukru, jak na ten czas i na swój wiek, że cukrzyca nie stanowi dla mnie problemu. Napady senności i nagłe pragnienie minęły. Wiem, że ta choroba jest, kontroluję poziom cukru we krwi i nie odczuwam dolegliwości związanych z powikłaniami jakie niesie cukrzyca.

Jaką obecnie stosuje Pan terapię cukrzycy? Czy oprócz diety przyjmuje Pan leki? Ile razy dziennie sprawdza Pan poziom cukru we krwi?

Przyjmuję jeden lek wieczorem, przed ostatnim posiłkiem. I to wszystko. Ale regularnie badam cukier.

Czy cukrzyca utrudnia w jakiś sposób wykonywanie zawodu aktora?

Nie, nie zauważyłem różnicy. Cukrzyca nigdy nie weszła na teren mojego życia zawodowego i pozostaje tylko w sferze mojego organizmu.

W każdej chorobie, także w cukrzycy, bardzo ważne jest wsparcie bliskich. Obecnie trwa konkurs pt. Rodzina Wygrywa w którym mogą wziąć udział chorzy z cukrzycą typu drugiego oraz ich rodziny. Co Pan sądzi o tej inicjatywie?

Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Nagłośnienie tematu cukrzycy i problemów związanych z jej powikłaniami jest bardzo ważne. Ten konkurs powoduje to, że jest większy rozgłos w społeczeństwie i większa wiedza o chorobie. Mam nadzieję, że pomoże to w zwiększeniu świadomości i ludzie zaczną się badać i będą robili to regularnie. Społeczeństwo musi zdawać sobie sprawę, że to nie jest choróbka, tylko poważna choroba, która może doprowadzić do śmierci. Konkurs "Rodzina wygrywa" bardzo popieram, uważam, że jest szlachetna inicjatywa. Taka akcja jednoczy rodziny, chory nie czuje się sam z chorobą.

Dlaczego zdecydował się Pan na zaangażowanie w kampanię edukacyjną "Dłuższe życie z cukrzycą"? Czy myśli Pan, że kampanie edukacyjne mogą przyczynić się wzrostu świadomości choroby oraz jej konsekwencji?

Jestem osobą publiczną, jestem popularnym aktorem z serialu telewizyjnego "Ojciec Mateusz", dlatego moim obowiązkiem jest to, że jeżeli jest szlachetna inicjatywa, która może pomóc drugiemu człowiekowi, to dlaczego nie nadać akcji "Dłuższe życie z cukrzycą" swojej twarzy. Osoby popularne mogą, a nawet powinny czasem wspierać akcje edukacyjne, takie jak ta.

Odgrywa Pan rolę aspiranta Mieczysława Nocula w serialu "Ojciec Mateusz". Postać zyskała ogromną sympatię widzów. Czego Pan życzy swoim fanom?

Wytrwałości przy tym serialu, już kręcimy 10 lat i mam nadzieję, że serial nadal będzie emitowany w Telewizji Polskiej. Czego życzę? Zdrowia przede wszystkim, dbania o zdrowie i radości w życiu.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dziękuję.

Konkurs Rodzina wygrywa


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Jan  IP: 46.171.149.xxx(2018-07-02 11:37:49)
Mi cukrzyca też nie przeszkadzała w pracy przez pierwsze 25 lat chociaż biorę insulinę 6 razy dziennie i badam cukier 10 razy dziennie. Przez ten cały czas udawałem zawsze zdrowego żeby mnie nie zwolnili z pracy. Niestety doszły u mnie powikłania takie jak nadciśnienie i choroba wieńcowa serca i już nie mam siły żyć a co dopiero pracować. ZUS odmawia renty - "cukrzyku nic się nie stało" - do roboty leniu.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Michał Piela: Cukrzyca nie przeszkadza mi w pracy zawodowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 24 maja 2019 r.

Zadaj pytanie on-line