Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Alarmy, alarmy, alarmy. Ciężka noc i ciągłe piszczenie

źródło: opracowanie własne, dodano: 14 kwietnia 2016 r.

30latekz640GJedną z ostatnich nocy mogę zaliczyć do tych gorszych, nieprzespanych. I to nie z powodu mojej 10 miesięcznej córeczki, nie z powodu drugiej starszej córki - one spały spokojnie i nie wymagały nocnych interwencji. Noc nieprzespana, a właściwie nieustannie przerywana była przez moją pompę MiniMed 640G. A dokładniej przez powiadomienia i alarmy z monitoringu glikemii.

Dzień wcześniej założyłem nowy sensor. Jak bardzo istotne są kalibracje w pierwszej dobie przekonał się z pewnością każdy użytkownik CGMów. Niezwykle istotne jest, aby dokonać kalibracji w odpowiednim momencie. Zauważyłem, że jak robię kalibrację przy niższym cukrze (w okolicach 70-80) to niestety odczyty z sensora są troszkę zaniżane przez pompę. W rzeczywistości cukier mam wyższy, a pompa wskazuje, że jest nisko, przez co włączane są alarmy o niskim poziomie cukru, alarmy o zatrzymaniu podaży insuliny, itp.

I najgorsza jest ta pierwsza doba. Kiedy pompa insulinowa na nowo załapie, jak wartości ISIG przeliczać na moje poziomy cukrów. Niestety tego dnia pierwszą kalibrację dokonałem przy niskiej wartości cukru przez to system nieco "zaniżał" moje odczyty. Skutek był do przewidzenia. Pomimo dobrego cukru w nocy pompa nieustannie informowała mnie o zagrożeniu, o tym, że mam nisko. Przez sen widziałem nawet komunikat, że "mam cukrzycę i należy wezwać pogotowie".


(kliknij, aby powiększyć)

Historia alarmów z nocy:
  • 00.06 - zatrzymanie przed niskim
  • 00.51 - powiadomienie przy niskim 61 mg/dl
  • 01.16 - powiadomienie przy niskim 59 mg/dl
  • 01.36 - powiadomienie przy niskim 51 mg/dl
  • 02.07 - wznowiono podawanie bazy (po upływie 2 godzin od automatycznego zatrzymania pompy)
  • 02.11 - powiadomienie przed niskim
  • 02.57 - utracony sygnał sensora (zapewne przekręciłem się na drugi bok :)
  • 03.21 - zatrzymaj przy niskim - podawanie zatrzymane, glukoza 59 mg/dl
  • 03.41 - powiadomienie przy niskim
  • 04.17 - powiadomienie przy niskim 50 mg/dl
  • 05.22 - wznowiono podawanie bazy (po 2 godzinach)
  • 05.31 - powiadomienie przed niskim
  • 05.56 - zatrzymanie przed niskim
  • 06.16 - skalibruj do 08.16
  • 06.21 - powiadomienie przed wysokim
  • 06.21 - powiadomienie o wzroście
  • 06.41 - powiadomienie przy wysokim 160 mg/dl
Od północy do 7 rano pompa wygenerowała 17 alarmów. Każdy z nich należało zatwierdzić. 17 razy byłem budzony przez system ciągłego monitoringu glikemii. Dodatkowo ze dwa alarmy o konieczności wezwania pogotowania, ale ich nie ma w historii alarmów. Oczywiście mogłem ustawić wyciszenie powiadomień, ale jakoś przez sen tego nie zrobiłem. Żona kilka razy we śnie mówiła do mnie "Jurek, pompa". Była to jedna z cięższych nocy z MiniMed 640G. A wszystko przez kalibrację przy cukrze z dolnego limitu. O godz. 06.53 zmierzyłem cukier. Wynik z glukometru 76 mg/dl. Piękny cukier na pobudkę.


Pompa insulinowa przy znacznej większości swoich plusów ma także i minusy. Jednym z minusów, tutaj akurat z winy użytkownika, to sytuacja, gdy co kilkanaście minut zgłaszany jest alarm. Powiadomienie, na które trzeba zareagować. Bo jak się tego nie zrobi, to będzie jeszcze częściej, jeszcze głośniej i jeszcze bardziej dobitnie. Dopóki dopóty użytkownik nie zareaguje. Zatem użytkownik pompy z monitoringiem musi przyzwyczaić się, że czasami pobudki w nocy mogą być dość często i to wcale nie przez małe dzieci.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Ewa G  IP: 79.186.211.xxx(2016-05-04 11:01:35)
Witam. Problem z tego typu sytuacją jest monotonny....i uważam że to akurat nie nasza wina ,ze cukier nie jest idealny na stałym poziomie jesteśmy chorzy .....Wydawało mi się że ciągły monitoring pozwoli mi ustawić precyzyjnie bazę i przelicznik bolusa otóż nie./ ciągła zła kalibracja a dwukrotna powodowała blokadę sensora to jakiś horror i wieczna nerwówka.....przy wysokim cukrze nie można ...przy niskim nie można. otóż nawet przy dobrym ale jeżeli wzrasta lub spada tez nie można ...to ja się pytam jak chory człowiek który kupuje sprzęt bardzo drogi aby sobie pomóc w leczeniu i liczy ze już teraz będzie łatwiej i wszystko ładnie sie wyrówna ...chociażby w pierwszym miesiącu użytkowania,Ma być spokojny i cieszyć się nowością technologiczną??????? uważam ze te sensory sa niestety ale do.kitu więcej nerwów i stresu niż to wszystko warte ..ostatni sensor próbowałam zinicjalizowac a następnie skalibrowac prze 3 Dni bo oczywiście w nocy również były wzrosty i spadki.. a jak użytkownicy wiedza każda inicjalizacja trwa 2h to tak właśnie to trwało... JA osobiście rezygnuje bo jestem za nerwowy człowiek na takie sytuacje! ... Myślę że medtronic powinien popracować nad tymi sensorami ..To ma być pomcne dla chorych ludzi nie mamy sałego wiecznie poziomu cukru bez spadków i zwyżek... choć do tego dążymy .. i to mam nam w tym pomóc...a nie być utrapieniem


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Alarmy, alarmy, alarmy. Ciężka noc i ciągłe piszczenie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line