Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Jak każde urządzenie, MiniMed 640G do życia potrzebuje... energii

źródło: opracowanie własne, dodano: 7 stycznia 2016 r.

30latekz640GSystem MiniMed 640G zasilany jest baterią typu AA, czyli zwykłym paluszkiem. W pudełku z pompą insulinową otrzymujemy dwie baterie, paluszki alkaliczne, firmy Energizer. Pierwsza bateria od razu do naszej pompy, druga zostaje w zapasie na później. Medtronic zaleca, aby stosować baterie litowe. Pompę można również zasilać za pomocą baterii alkalicznej AA (LR6) lub całkowicie naładowanego niklowo-metalowo-wodorkowego akumulatorka AA (HR6). Producent przestrzega przed stosowaniem baterii węglowo-cynkowych, tych nie należy stosować w pompie MiniMed 640G.

System MiniMed 640G wyposażony jest dodatkowo w wewnętrze źródło zasilania, które podtrzymuje zasilanie podczas wymiany baterii na nową. Po wyjęciu starej baterii pojawia się alarm "Włóż baterię". Aby zapobiec wyświetleniu alarmu "Awaria zasilania" należy umieścić w pompie nową baterię w ciągu 10 minut od wyjęcia starej baterii. W razie wystąpienia awarii zasilania należy ponownie wprowadzić ustawienia godziny i daty.

Pierwszą wymianę baterii miałem już po tygodniu, ale myślę, że było to związane z dużą ilością uruchomień pompy i zerkania na ekran. W końcu nowe urządzenie, nowe funkcje, nowe możliwości. Wszystko chciało się zobaczyć i poznać. Poszły duże pokłady energii na to. Kolejne wymiany baterii były już rzadsze, a standardowe alkaliczne paluszki wystarczały na dłużej. W ostatnim czasie baterię wymieniałem 12 grudnia, następnie po 10 dniach - 22 grudnia i kolejna wymiana 2 stycznia - po 11 dniach.


(kliknij, aby powiększyć)

W moim przypadku, zwykły alkaliczny paluszek AA, przy korzystaniu z pompy i ciągłego monitoringu glikemii, wystarcza na średnio 10 dni. Oznacza to, że na miesiąc potrzebujemy minimum trzy baterie do zasilania naszego systemu. Nie jest to duży wydatek, w jednym z dyskontów za 4 sztuki alkalicznych paluszków zapłacimy jakieś 6 zł. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby mieć zawsze paluszki w domu, brać je na wszelkiego rodzaju wyjazdy, bo jakoś tak się lubi składać, że bateria pada nam w najmniej oczekiwanym momencie. Paluszek obowiązkowo przy sobie.

Warto wspomnieć tutaj o zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w których wymienione są kryteria, jakie powinna spełniać osobista pompa insulinowa. W specyfikacji (aneks 6 do zaleceń PTD z 2015 roku) jest mowa właśnie o bateriach, czyli zasilaniu pompy. Powinny to być baterie powszechnie dostępne (baterie AA, AAA) w placówkach handlowych, na stacjach paliw, w kioskach typu "RUCH", sklepach ze sprzętem AGD i RTV, aptekach itp.) A informacja dźwiękowa i wyświetlana na ekranie pompy powinna się pojawiać przy zużyciu baterii większym niż 70%.

No i świetnie. Zwykły paluszek AA to jedno z dwóch najlepszych rozwiązań (drugie to tzw. "mały paluszek", czyli bateria AAA). Jak już pompa poinformuje nas o kończącym się zasilaniu, a my akurat nie mamy przy sobie baterii, zawsze możemy ją kupić w pierwszym możliwym punkcie handlowym.


Na ekranie pompy, na pasku stanu, widzimy cały czas symbol baterii (podobnie, jak w telefonach komórkowych). Dodatkowo, ponieważ ekran jest kolorowy, to i symbol baterii ma odpowiednio dobrane kolory. Zamalowana ikonka na zielono informuje o pełnym naładowaniu baterii, następnie zielony z lekkim ubytkiem, żółty - informujący o połowie dostępne zasilania, czerwony, gdy zasilanie nam się kończy i stan krytyczny - ikonka baterii szara z czerwoną obwódką - bateria pusta!


(kliknij, aby powiększyć)

I na koniec muszę wspomnieć jeszcze raz o klipsie, który w systemie MiniMed 640G służy także jako kluczyk do otwierania pokrywy baterii. Mała rzecz, a bardzo cieszy. W końcu został to dobrze zaprojektowane i mega fajnie pomyślane! Szczególnie, że teraz nie musimy szukać monet, czy innych "otwieraczy" do pokrywy baterii (użytkownicy pomp insulinowych wiedzą, o czym mówię), gdy ta ulega wyczerpaniu. Brawo dla tego, kto to wymyślił. Moim zdaniem powinien otrzymać nagrodę!

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Jak każde urządzenie, MiniMed 640G do życia potrzebuje... energii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line